Sorular Cevaplar

Distinctively re-engineer revolutionary meta-services and premium architectures. Intrinsically incubate intuitive opportunities.

Sorular ve Cevaplar


  • Kaç yaş arası çocuklara eğitim veriyorsunuz?
  • Yeni başlayan sporcularımız için nasıl bir programınız bulunmaktadır?
  • Neden Bütün Çocuklarda Özgüven Sorunu Yaşanmaktadır?
  • Futbol gelişimi olumsuz etkiler mi?
  • Basketbol boy uzamasını sağlar mı?
  • Hangi yaşta yapılan spor boyu uzatır?
  • Spora erken başlamanın avantajları nedir?
  • Çocuklar için spor branşı seçimi nasıl olmalıdır?
  • Peki çocuklar cimnastiğe kaç yaşında başlamalıdır?
Kaç yaş arası çocuklara eğitim veriyorsunuz?

Cimnas GYM’de 1 yaştan 12 yaşa kadar çocuklara eğitim vermekteyiz. 36 aya kadar bebeklerimiz salona anne ya da babaları ile beraber girerken, daha büyük çocuklarımız eğitimlerine ebeveyn desteği olmadan devam ederler.

Yeni başlayan sporcularımız için nasıl bir programınız bulunmaktadır?

Yeni başlayan sporcularımız öncelikle deneme antrenmanlarına alınır.

Uyumsama sürecine,fiziksel yapısına, algılamasına bakılarak verimli olunabilir mi, çalışmaları kaldırır mı kaldırmaz mı diye deneme antrenmanlarına alınır.

Küçük yaş grupları eğitsel çalışmalarla antrenmanlara başlamakta öncelikle koşma,yuvarlanma,düşme,kalkma,dengede kalma,temel motorik özellikler ve bu tür çalışmalarla geliştirilip sonrasında diğer çalışmalara alınmaktadır.

Bu süreç içerisinde emir komuta zincirini, salonu tanımayı, kurallara uymayı, disipline olmayı, sırasını öğrenmeyi, sırasını korumayı,paylaşmayı,sosyalleşmeyi,kendine olan özgüveni öğrenir ve bedensel zekasını kullanmayı öğrenir.Yapılan çalışmalar sonrasında esneklik son derece gelişir. Kuvvet ve vücut duruşları tutuşları gözle görülür şekilde artar bununla birlikte beslenme alışkanlıkları ve gündelik yaşantıdaki alışkanlıklar öğretmenlerin zaman zaman telkinlerde bulunarak bir çok davranışı yönlendirme, düzene sokma durumları oldukça görülmektedir. (diş fırçalama,yemek yememe,yemek seçmeme vb.)

Her şeyden önemlisi spor ahlakını alması hayatının bir parçasında sporun yerinin olması temelleri bu yaşlarda atılmaktadır.

Neden Bütün Çocuklarda Özgüven Sorunu Yaşanmaktadır?

Öz güven sorunu küçük büyük fark etmeksizin her yaşta görülmektedir.

Küçük yaşlarda başlayan cimnastik çalışmaları özerk dönemde bulunan bir çocuk için çok karmaşık ve ürkütücü bir durumdur.

Çocuk özerk dönem içerisinde bütün faaliyetlerini aile içerisinde anne ve baba karşısında yapmaktadır, lakin cimnastik antrenmanları kalabalık guruplarda kendi yaş gurubunda birçok arkadaş arasında yapıldığı için çocuk her yaptığı davranışın takip edildiğini yapamadığı her davranışın ardından kendisine gülüneceğini deşifre edileceğini hatta bütün dikkatlerin onun üzerinde toplanacağını düşünerek hareket etmektedir. Bu nedenle özgüven kaygısı son derece yüksektir.

Tecrübeli bir antrenörün yapacağı tek şey kısa bir dönem sporcunun yaptığı hiç bir davranışı derinden incelemeden görünmezlik giysisini giydirmek onu yokmuş gibi görüp ortama adapte olmasını sağlamaktır sonrasında yavaş yavaş üzerine eğilmektir çok etkili bir yöntemdir. Özgüven sorunu kısa zaman içerisinde aşılır, yada aile kısa bir dönem içerisinde çocuğun yanında bulundurularak alışma süreci tamamlanır.

Futbol gelişimi olumsuz etkiler mi?

Futbola 8-10 yaşlarında başlanır. Doğru antrenman teknikleri ile kesinlikle çocukların çarpık bacaklı ya da kısa olmaları mümkün değil. Bacak kaslarında ileri gelişme sonucu vücuttaki uyumu bozmamak için üst kasları da çalıştırmak gerekir.

Basketbol boy uzamasını sağlar mı?

Basketbol oynarsa boy daha fazla uzar` diye bilimsel bir kanıt yok. Fiziksel gelişime en olumlu katkısı olan sporlar; tüm vücudu olabildiğince çalıştıran sporlardır. Çocuğun yaşına, fiziksel özelliklerine göre doğru ve düzenli spor yapması önemli.

Bu konuda yapılan hatalar var mı? Çocuklar için yaşına uygun olmayan spor dalını seçmek en büyük hatadır. Yedi yaşındaki çocuğa halter veya boks yaptıramazsınız, onu küreğe başlatamazsınız.

Hangi yaşta yapılan spor boyu uzatır?

Sporu, çocuğun büyüme sürecinin devam ettiği, büyüme kıkırdaklarının henüz açık olduğu erişkin yaşa kadar devam ettirmek gerekli. Boy uzaması çocukluktan erişkinliğe kadar hep aynı hızla devam etmiyor. Tepe noktası yaptığı süreç oluyor. Kiminde 10, kiminde 13 yaşında büyüme tepe noktasına ulaşır. Bu sırada spor yapmanın büyük yararı var. İlkokul çağından başlayarak, ergenliğin sonuna kadar sporu düzenli yapmak, boy gelişimini en üst seviyeye ulaştırmak için önemli.

Kaynak Sabah Gazetesi 05/11/224

Spora erken başlamanın avantajları nedir?

Araştırmalara göre, okul çağındaki çocuklara düzenli spor yapma alışkanlığı kazandırıldığı takdirde bu ileriki yıllarda da sürüyor. İleriki yaşlarda düzenli spor yapma alışkanlığı kazanmak zor. Bu nedenle sağlıklı olmanın en önemli koşullarından biri de spor. Yine özellikle küçük yaşlarda yapılan spor büyük önem taşıyor. Bu sayede kişinin potansiyelinin en üst noktasına erişmesi mümkün. Unutulmaması gereken spordan en yüksek verimi elde edebilmek için düzenli spor yapma gerektiği.

Çocuklar için spor branşı seçimi nasıl olmalıdır?

Sporun insan hayatındaki önemi ve gerekliliği şüphesiz ki tartışılmaz. Özellikle erken yaşlarda spora başlamanın getireceği artılar çocuklarımızın tüm yaşamına olumlu yansımaktadır.  Peki hal böyleyken çocuklarımız ne zaman spora başlamalı? Ya da hangi spor branşına yönlendirilmeli? sorusu daha da önem kazanmaktadır.

Öncelikle rahatlıkla ifade edebiliriz ki spora başlamak ile sportif branşa başlamak iki farklı konudur. Spora başlama yaşı yoktur diyebiliriz ama sportif branşa başlamak için mutlaka doğru zamanı beklemek gereklidir. Sportif branşa başlarken çocuğun sadece fiziksel hazırlığı değil, sosyal, duygusal ve bilişsel alanlarındaki hazır bulunuşluğu da çok önemlidir.

Çocuklar için spor branşını belirlemek elbette çocuğun kendi gelişimine göre yapılmalıdır. Ailelerle sohbetlerimizde genellikle ben çocuğumun tenis oynamasını ve ya basket oynamasını istiyorum gibi düşünceleri olduğunu sıklıkla duyuyoruz. Aileler bu konuda bazen yanılgıya düşebiliyorlar. Kendi hayatlarında yapmak istedikleri fakat gerçekleştiremedikleri spor dallarını çocuklarına bir misyon olarak yükleyebiliyorlar.

Çocuklar 4 yaşına kadar anne babalarıyla birlikte bazı programlara katılabilirler. 4 yaş ve sonrası ise artık ebeveynleri olmadan münferit olarak gruplarda yerlerini alabilirler. Unutmamak gerekir ki bu dönemde sportif branş eğitimi olmadan motor beceriyi geliştirici faaliyetler olmalıdır. Yürüme, koşma, sıçrama, yuvarlanma, tırmanma ve buna benzer bir çok uygulamayla sportif beceri ve koordinasyonlarını geliştirebilirler. Devam eden süreçte 5 ve 6 yaşa gelen çocuklar artık kendilerine ait bir grupla antrenman tarihleri belli olan bir sistemle  programlı olarak çalışmalarına devam edebilirler.

Bu dönemde öncelikle çocuğun sosyal duygusal alanları dikkatle gözlemlenmeli ve yorumlanmalıdır. Diğer taraftan bilişsel gelişimi için oynanan oyunların içine basit kurallarda ilave edilmeli ve önlerine çıkan engelleri aşma yolları da dikkatle izlenmelidir. Daha sonra     çocuğumuz  kendini grupta mı  iyi ifade ediyor yoksa  bireyselde mi?  Bacak boyu mu yoksa gövde boyu mu daha uzun?. Sürati mi, kuvveti mi  yoksa esnekliği mi daha etkili gelişmiş?.   Gibi soruların cevabına ilave olarak bilişsel gelişiminde neler ön planda? Şeklinde sorularla çocuğumuzun genel eğilimini belirlemek gerekir. Artık çocuğumuz kendini bireyselde daha iyi hissediyorsa bireysel sporlara veya takım sporlarına yönlendirilecektir.

Bundan sonra ise artık bireysel spor yapacak çocuğun motorik becerilerini ölçüp gözlemlemek ve fiziksel özelliğine uygun spor branşına doğru bir yol haritası çıkarmak gerekir. Bacak boyu mu daha uzun yoksa gövde boyumu?,Eklem açıları nelere izin verebiliyor?, Gövde ve omuzları geniş mi dar mı? gibi fiziksel özellikler içinde bir değerlendirme sonrasında branş eğitimleri 8 yaş itibari ile başlatılmalıdır.

Tüm bu süreçte yine de söyleyebiliriz ki en önemli konu çocuğun motorik özelliklerin güçlü olmasıdır. Tüm spor branşları süratli, kuvvetli, esnek, koordinasyonu iyi çocukların peşindedir. 3-8 yaş arasındaki çocukların bir branş ve tekniği öğrenmekten çok sportif beceri ve koordinasyon gelişimini mutlaka ama mutlaka çok iyi seviyede tamamlaması gerekmektedir.

Peki çocuklar cimnastiğe kaç yaşında başlamalıdır?

Elbette bu sorunun cevabı çocukların bilişsel ve fiziksel gelişimlerine göre değişebilir ancak en genel tanıyla çocuklar 3 yaşında cimnastiğe başlamalıdır. Bazı çocukların cimnastiğe başlaması için 3 yaş uygun olmaya da bilir. Bu durumlarda cimnastik eğitmenlerinden birebir destek almak faydalı olacaktır. Ayrıca bazı çocuklar içinde 2 yaşında da cimnastiğe başlama uygun olacaktır.

İki yaşında spor odaklı oyun grupları ile cimnastiğe adım atacak olan çocuk 3 yaşına geldiği zaman cimnastiğin temellerini hem spor odaklı oyun gruplarında hemde temel cimnastik gruplarında daha rahat gerçekleştirecektir.

Çocuğunuzun profesyonel bir cimnastikçi olmasını istiyorsanız 6 yaşına kadar çocuğunuzu cimnastiğe başlatmanız evrensel bir geçerliliktir. Elbette çocuğunuzu cimnastiğe ne kadar erken başlatırsanız o kadar yol alacaktır. Bu yaşta dediğimiz gibi 2-3 yaştır.

Eğer çocuğunuz 10 yaş civarındaysa hala cimnastiğe başlamak için geç değildir ancak profesyonel cimnastikçi olmak için biraz geç kalınmış olabilir. Bu durum yine çocuğunuzun bireysel özelliklerine göre değerlendirebilir. Her koşula rağmen 10 yaşında da olsa cimnatiğe başlayacak çocuk spor disiplini açısından büyük bir gelişim göstermekten geri kalmayacaktır.

WhatsApp chat