dis saglıgı
dis

Diş Sağlıyla İlgili Bilmem Gerekenler!

5 – 12  Yaş  

Her yemekten sonra dişlerimi fırçalayacağım ve yatmadan önce büyüklerimden biri dişlerimi ben fırçaladıktan sonra tekrar fırçalayacak, üstünden geçecek.

Altı ayda bir diş hekimine kontrole gitmeye başladım.

Şekerli asitli içecekler hem dişlerime hem de mideme zararlı içmemeye çalışıyorum.Tırnak yemek, kalem çiğnemek, parmak emmek gibi kötü alışkanlıkların diş ve çene yapıma zarar verdiğini biliyorum, ben yapmıyorum, yapan arkadaşlarımı bilgilendiriyorum, bırakmaları için cesaretlendiriyorum.

6 Yaş

Dişlerimin en arkasından kalıcı yetişkin birinci azı dişlerim sürüyor, tamamen sürünce çiğneyici  yüzeylerini koruyucu dolguyla kaplatacağım.  Diş hekimimin tavsiye edeceği ortodontist çene muayenemi yapacak. Eğer ailemde alt çenesi çok önde veya tam tersi  çok dişlek akrabalarım varsa özellikle kontrol olmam gerekiyor. Çene gelişimim normalse tekrar 12 yaşından sonra gidebilirim ortodontiste.

7-9 Yaş

Ön kesici süt dişlerim düşüyor ve yerlerine kalıcı yetişkin dişlerim çıkıyor.  Değişim tamamlanıncaya kadar dişsiz kalacağım ama bu kısa süre nasılsa. Ön kalıcı dişlerimin sürmesi tamamlanınca spor yaparken özellikle basket antrenmanlarında koruyucu dişlik takmaya başlayacağım. Çok havalı NBA superstarları gibi….

10-12 yaş

Yavaş yavaş tüm yan ve arka kalıcı yetişkin dişlerim düşen süt dişlerimin yerini alıyorlar. Altı ayda bir diş hekimi kontrol yapıp gerekli görürse koruyucu uygulamalar yapıyor. Dişlerimi iyi fırçaladım hiç çürüğüm yok.  Tüm dişlerimin sürmesi tamamlanınca artık tel takıp dizilişlerini düzeltebiliriz.

Boyum büyük sınıflardan kısa ama artık dişlerim onlarınkiyle yaşıt oldular. Dişlerime çok iyi bakmam lazım 90 yaşına kadar aynı dişleri kullanacağım yerine yenileri gelmeyecek.

www.elifgunduz.com

Sayın velilerimiz, sevgili öğrencilerimiz ve bizimle birlikte olan herkes,

2020-2021 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Cimnas GYM faaliyetlerimize Ataşehir’ deki yeni butik salonumuzda devam edecektir.

Bütün velilerimiz, öğrencilerimiz ve bizimle birlikte olan herkese duyurulur.

              Esra ÇİTİL

 

Cimnas Gym yönetimi olarak değişime ve zorlu şartlara uyum sağlıyor, tüm bu süreçlerde paydaşlarımızla iletişimi etkili bir şekilde sürdürmekteyiz.

Cimnas GYM yönetimi olarak her zaman en büyük önceliğimiz sizlerin ve en kıymetlilerimiz çocuklarımızın güvenliği ve sağlığıdır. Çocukların sağlıklı olabilmeleri amacıyla uygun koşullarda spor yapmaları sağlanması vazgeçilmez ilkemizdir.

Yeni dönem çalışmalarımıza sosyal mesafeye dikkat edilerek planlanmış antrenman programlarımızla ve aldığımız üst düzey hijyen tedbirlerimizle Ataşehir’de butik salonumuzda başlıyoruz.

Pandemi sürecinde, yeni sezonumuzda en güvenli ve en etkili çalışma ortamlarımızı sağlamak için çalışmalarmız yoğun olarak devam etmektedir.

Bu kapsamda, spor salonlarımızda çalışmalara başlayacağımız dönemde, alacağımız tedbirlere yönelik çalışmalarımızı siz değerli ailelerimizin dikkatine tekrardan sunmak isteriz.

Bu olağanüstü dönemin başarıyla geçmesinde sizlerin desteği ve güveninin kıymetli olduğuna inanıyoruz.

Bu süreçte göstermiş olduğunuz destek ve güven için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Kayıt ve detaylı bilgi için tel : 0541 661 25 25  /0216 580 88 80

Saygılarımızla,

WhatsApp chat