Çocuk Sporunun Özellikleri

Spor bilimlerinin değişik alanlarında yapılan araştırmalar, yüksek performans için çocuk yaşlarda spora başlama gerekliliğini ortaya koymuştur. Ancak, çocukluk dönemindeki sporun sadece bu yönüyle ele alınması ve değerlendirilmesinin ve geleceğin şampiyon sporcuları için küçük yaşlarda yapılan aşırı yüklenmelerin zararları yine bilimsel araştırmalarla saptanmaya başlanmıştır. Psikolojik ve toplumsal açıdan, çocukluk dönemindeki sporun, çocuğun bedensel özelliklerini ve ruhsal yapısını göz önünde bulundurarak, fiziksel kapasitesinin gelişmesine yardımcı olacak, kendine güveni sağlayacak, cesaretini artıracak, kurallara uymayı ve başkalarının haklarına saygı göstermeyi öğretecek oyun formunda çalışmalardan oluşması gerekir.

Çocuk antrenmanı, geniş kapsamlı hareketlilik imkânlarının sağlanması, fiziki alanda geniş bir temelin atılmasını amaçlar. Spor, neşe ve mutluluk yaratmalı ve aynı zamanda oyundaki verimliliği sağlamalıdır. Önemli olan, grup ya da takımdaki oyuna yönelik davranışların ve işbirliği içindeki uyumun sağlanmasıdır. Çocuk antrenmanında, çocukların kişiliklerinin geliştirilmesi ön planda tutulmalıdır.

Aile ve Coach olarak çocukların sportif faaliyetlerinde şu ilkeleri göz önünde bulundurmalıyız:

  1. Çocuklar oynayarak ve eğlenerek öğrenirler.
  2. Kazanmak ve kaybetmek ölçüt değildir.
  3. Duygu gelişimi her yönüyle önemlidir.
  4. Çocuğun sağlık durumu yakından takip edilmelidir.
  5. Oyun ve antrenman sırasında güvenlik kurallarına dikkat edilmelidir.
  6. Ailelerle işbirliği programı uygulanmalıdır.
  7. İyi oyuncuya değil her oyuncuya eşit davranılmalıdır.
  8. Baskı altında olmayan özgür bir ortam yaratılmalıdır.
  9. Sportif çalışmalarda, çocukların yaratıcılıkları göz önüne alınarak, hareketlerde onların buluşlarına yer verilmeli ve bu konuda yönlendirilmelidir.
  10.  Gelişim çağındaki çocuklara eklem ve kasları aşırı zorlayan hareketler ile statik kas çalışmalarını gerektiren uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Sayın velilerimiz, sevgili öğrencilerimiz ve bizimle birlikte olan herkes,

2020-2021 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Cimnas GYM faaliyetlerimize Ataşehir’ deki yeni butik salonumuzda devam edecektir.

Bütün velilerimiz, öğrencilerimiz ve bizimle birlikte olan herkese duyurulur.

              Esra ÇİTİL

 

Cimnas Gym yönetimi olarak değişime ve zorlu şartlara uyum sağlıyor, tüm bu süreçlerde paydaşlarımızla iletişimi etkili bir şekilde sürdürmekteyiz.

Cimnas GYM yönetimi olarak her zaman en büyük önceliğimiz sizlerin ve en kıymetlilerimiz çocuklarımızın güvenliği ve sağlığıdır. Çocukların sağlıklı olabilmeleri amacıyla uygun koşullarda spor yapmaları sağlanması vazgeçilmez ilkemizdir.

Yeni dönem çalışmalarımıza sosyal mesafeye dikkat edilerek planlanmış antrenman programlarımızla ve aldığımız üst düzey hijyen tedbirlerimizle Ataşehir’de butik salonumuzda başlıyoruz.

Pandemi sürecinde, yeni sezonumuzda en güvenli ve en etkili çalışma ortamlarımızı sağlamak için çalışmalarmız yoğun olarak devam etmektedir.

Bu kapsamda, spor salonlarımızda çalışmalara başlayacağımız dönemde, alacağımız tedbirlere yönelik çalışmalarımızı siz değerli ailelerimizin dikkatine tekrardan sunmak isteriz.

Bu olağanüstü dönemin başarıyla geçmesinde sizlerin desteği ve güveninin kıymetli olduğuna inanıyoruz.

Bu süreçte göstermiş olduğunuz destek ve güven için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Kayıt ve detaylı bilgi için tel : 0541 661 25 25  /0216 580 88 80

Saygılarımızla,

WhatsApp chat