Çocuk Sporunun Özellikleri

Spor bilimlerinin değişik alanlarında yapılan araştırmalar, yüksek performans için çocuk yaşlarda spora başlama gerekliliğini ortaya koymuştur. Ancak, çocukluk dönemindeki sporun sadece bu yönüyle ele alınması ve değerlendirilmesinin ve geleceğin şampiyon sporcuları için küçük yaşlarda yapılan aşırı yüklenmelerin zararları yine bilimsel araştırmalarla saptanmaya başlanmıştır. Psikolojik ve toplumsal açıdan, çocukluk dönemindeki sporun, çocuğun bedensel özelliklerini ve ruhsal yapısını göz önünde bulundurarak, fiziksel kapasitesinin gelişmesine yardımcı olacak, kendine güveni sağlayacak, cesaretini artıracak, kurallara uymayı ve başkalarının haklarına saygı göstermeyi öğretecek oyun formunda çalışmalardan oluşması gerekir.

Çocuk antrenmanı, geniş kapsamlı hareketlilik imkânlarının sağlanması, fiziki alanda geniş bir temelin atılmasını amaçlar. Spor, neşe ve mutluluk yaratmalı ve aynı zamanda oyundaki verimliliği sağlamalıdır. Önemli olan, grup ya da takımdaki oyuna yönelik davranışların ve işbirliği içindeki uyumun sağlanmasıdır. Çocuk antrenmanında, çocukların kişiliklerinin geliştirilmesi ön planda tutulmalıdır.

Aile ve Coach olarak çocukların sportif faaliyetlerinde şu ilkeleri göz önünde bulundurmalıyız:

  1. Çocuklar oynayarak ve eğlenerek öğrenirler.
  2. Kazanmak ve kaybetmek ölçüt değildir.
  3. Duygu gelişimi her yönüyle önemlidir.
  4. Çocuğun sağlık durumu yakından takip edilmelidir.
  5. Oyun ve antrenman sırasında güvenlik kurallarına dikkat edilmelidir.
  6. Ailelerle işbirliği programı uygulanmalıdır.
  7. İyi oyuncuya değil her oyuncuya eşit davranılmalıdır.
  8. Baskı altında olmayan özgür bir ortam yaratılmalıdır.
  9. Sportif çalışmalarda, çocukların yaratıcılıkları göz önüne alınarak, hareketlerde onların buluşlarına yer verilmeli ve bu konuda yönlendirilmelidir.
  10.  Gelişim çağındaki çocuklara eklem ve kasları aşırı zorlayan hareketler ile statik kas çalışmalarını gerektiren uygulamalardan kaçınılmalıdır.
WhatsApp chat